evali-slimiba-veips

EVALI slimība – vai tiešām vape ir nekaitīgs?

Elektroniskās cigaretes it kā tika radītas, lai palīdzētu smēķētājiem atradināties no cigaretēm. Tās tiešām dažādos parametros skaitās mazāk kaitīgas, kā parastās cigaretes. Taču ASV mediķi vērš uzmanību, ka ar veipošanu jeb elektronisko cigarešu tvaiku ieelpošanu, saistās nopietna plaušu bojājumus izraisoša slimība EVALI.

Kā īsti darbojas veips?

Pirmajā brīdī elektroniskās cigaretes izskatās, kā tiešām vilinošs ceļš, kā atradināties no smēķēšanas. Elektroniskās cigaretes šķiet tik tīras un labas – tām nav ar cigarešu dūmu smaka, nedzeltē zobi, nav daudzo kancerogēno tabakas sadegšanas savienojumu. Turklāt smēķējot elektroniskās cigaretes nav jāiet ārā – valda uzskats, ka nesmēķētājus elektronisko cigarešu dūmi neapdraud.

Taču viss nav tik labi..

ASV mediķi ceļ trauksmi – elektronisko cigarešu smēķētāju vidū strauji izplatās nopietna plaušu slimība EVALI. Kā raksta The New England Journal of Medicine, ar elektronisko cigarešu saistītajai plaušu slimībai ir straujš sākums, kas atgādina parastu pneimoniju. Ir klepus, sāpes krūtīs un vispārējs vājums. Tam var pievienoties aizdusa un aizvien lielāks elpas trūkums. Visbeidzot abās plaušās var sākt krāties šķidrums un attīstīties plaušu tūska. Pirmie šādu slimību gadījumi konstatēti 2019.gadā.

Satraucoši, ka vairāk nekā puse no saslimušajiem ir jaunāki par 25 gadiem.

Kas izraisa EVALI?

Ir dažādas versijas – vainots tiek gan THC eļļas šķīdumā esošais E vitamīnā acetāts, gan glicerīns, gan aromatizētāji.

CDC ziņojumā tika analizēts bronhoalveolārais skalošanas šķidrums (BAL) ar EVALI sasirgušajiem un tas tika salīdzināts ar veselu cilvēku BAL šķidrumu. Zinātnieki, veicot pētījumu 16 valstīs, konstatēja E vitamīna acetātu, kas tika atrasts 48 no 51 EVALI pacientu BAL šķidrumā, bet E vitamīna acetāts netika atrasts nevienā veselu cilvēku BAL šķidrumā.

Papildus E vitamīna acetātam elektronisko cigarešu šķīduma maisījumiem ir daudz citu vielu un produktu avotu, kas tiek pārbaudīti kā iespējamie cēloņi.

AVS ārsti runā par to, ka plaušās atrasti toksisku izgarojumu radīti bojājumi. Situāciju apgrūtina arī tas, ka karsēšanas procesā e-cigarešu šķidrumu sastāvdaļas var sadalīties un pēc tam jau plaušās veidot jaunus ķīmiskus savienojumus.

Savukārt, zinātniskajā žurnālā Thoraks jau aprakstīti pētījumi par to, ka elektronisko cigarešu tvaiks plaušās izraisa iekaisumu un bremzē alveolāros makrofāgus – svarīgas imūnšūnas, kas plaušas parasti attīra no putekļu daļiņām, baktērijām un alergēniem. Līdzīgi bojātas parasti tiek hronisku smēķētāju plaušas.

Kā tiek diagnosticēta EVALI?

Nav vienota EVALI testa. Diagnoze lielākoties tiek noteikta vadoties pēc izslēgšanas metodes, jo simptomi var būt līdzīgi daudzām citām elpceļu slimībām. Tie ir elpas trūkums, drudzis un drebuļi, klepus, vemšana, caureja, galvassāpes, reibonis, paātrināts sirdsdarbības ritms un sāpes krūtīs.

Šādos gadījumos ārsti izvērtē elektronisko cigarešu lietošanas vēsturi, kā arī veic krūškurvja rentgenu vai datortomogrāfiju, lai noskaidrotu, vai uz plaušām nav miglainu plankumu (tā saukto opacitāšu), kas norāda uz audu bojājumiem.

Kāda ir EVALI ārstēšana?

Tā kā šī slimība ir tik jauna, slimības gaita ir neparedzama. No reģistrētajiem gadījumiem 96% pacientiem bija nepieciešama hospitalizācija, daži pacienti no slimības ir miruši. Ārstēšana balstās uz ārstu ieteikumiem un ir atkarīga no slimības smaguma pakāpes. Primārā medikamentozā ārstēšana ietver antibiotikas un/vai pretvīrusu medikamentus, līdz tiek izslēgta infekcija, kā arī kortikosteroīdus, kas palīdz cīnīties ar plaušu iekaisumu. Pacientiem ar smagākiem saslimšanas gadījumiem ir nepieciešama hospitalizācija, kur tie tiek pieslēgti pie mākslīgās elpināšanas aparātiem. Pat pacientiem, kuriem ir mazāk smagi simptomi, var būt nepieciešams papildu skābeklis.

Kad pacienti ir atguvuši spēju elpot patstāvīgi, viņiem var atļaut doties mājās. Tomēr, tā kā pētnieki ir atklājuši, ka dažiem pacientiem drīz pēc izrakstīšanas no slimnīcas atjaunojas elpošana un pat iestājas nāve, ārsti iesaka visiem pacientiem neatkarīgi no smaguma pakāpes 48 stundu laikā pēc izrakstīšanas no slimnīcas ieplānot atkārtotas vizītes pie pulmonologa.

Meijo klīnikas ārsti runā par to, ka plaušās atrasti toksisku izgarojumu radīti bojājumi. Situāciju apgrūtina arī tas, ka karsēšanas procesā e-cigarešu šķidrumu sastāvdaļas var sadalīties un pēc tam jau plaušās veidot jaunus ķīmiskus savienojumus.

vai-veips-ir-kaitigs

Profesionāļu viedoklis

Inga Landsmane, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra narkoloģe, intervijā žurnālā “Santa” dalās ar savu viedokli:

“E-cigaretes tirgū aktīvi ienākušas apmēram no 2009. gada, bet pētījumi sākti tikai no 2018. gada. Tiek uzskatīts, ka šķīdumā esošā palīgviela glicerīns var izraisīt tādu kā lipoīdu pneimoniju. Bet pētījumu ir ārkārtīgi maz. Jāsāk pētīt arī aromatizētājus, kurus liek klāt šķīdumam e-cigaretēs, jo arī tie var būt iesaistīti nepareizas šūnu darbības izraisīšanā.”

Savukārt, Alvils Krams, plaušu slimību speciālists, asociētais profesors intervijā žurnālā “Santa” pauž bažas par Latvijas jauniešiem, kuri arī ir nopietni apdraudēti un e-cigaretes, tāpat kā parastās, ir radītas atkarību un slimības izraisoša biznesa interesēs. To, ka e-cigaretes rada toksiskus plaušu bojājumus, speciālisti zinājuši jau agrāk, tikai nebija nāves gadījumu. Skaidrs, ka arī elektroniskās cigaretes satur toksiskas vielas, tikai citas – mazāk pētītas. Un plaušu bojājumu radīšanas ziņā e-cigaretes ir līdzvērtīgas parastajām cigaretēm, uzskata profesors: «Indīgs ir gan e-cigarešu tvaiks, gan pats nikotīns. Nikotīns ir inde, kuru agrāk izmantoja kukaiņu indēšanai. Ar mazo flakonu var nogalināt trīs tādas kā jūs!»

VISDROŠĀKAIS PREVENTĪVAIS LĪDZEKLIS – QTEST.LV TESTI

Parasti jaunieši kopā ar draugiem sāk lietot cigaretes vai e-cigaretes atpūtas veidā vai arī mēģinot cits citam izrādīties. Šo veselībai bīstamo un riskanto uzvedību ar nikotīna lietošanas testiem ir viegli konstatēt jau sākuma posmā un tas dod lielāku iespēju laikus risināt šo problēmu, neļaujot tai kļūt par nopietnu atkarību. Lielāka iespēja identificēt nikotīna vielu lietošanu ar nikotīna testu ir, ja to veic maksimāli īsu laiku pēc nikotīna vielu lietošanas gadījumiem (vakaros, nedēļas nogalēs kopā ar draugiem, festivālos utt.).

narkotiku tests

Regulāra šādu testu ieviešana var dot jūsu bērniem savlaicīgu un pamatotu iemeslu atteikties no apreibinošām vielām: “Nē, es nevaru šo darīt, mani vecāki pārbauda mani – viņi uzzinās”.

Daudziem pusaudžiem tas jebkurā gadījumā būs pietiekams preventīvs līdzeklis

X
Add to cart
This site is registered on wpml.org as a development site.