tabletes

Pazīmes, ka bērns ir sācis lietot narkotikas

Bērni un pusaudži savā attīstībā iet cauri ļoti dažādām emociju gammām un ārējām izpausmēm. Bet kā saprast, vai uzvedība ir pašsaprotama un vecumam atbilstoša, vai jāsāk uztraukties un meklēt palīdzību pie speciālista? Zīmes, ka bērns sācis lietot narkotikas, bieži ir grūti pamanāmas.

Mūsdienās, kad aizliegtās vielas ir plaši pieejamas, ir svarīgi izglītoties pašam un izglītot savus bērnus šajos jautājumos. Nesen veiktā pētījumā ASV statistika ir šokējoša. Vai zināji, ka 21,3% 8. klašu skolēnu vismaz vienu reizi ir pamēģinājuši narkotikas? Savukārt līdz 12. klasei jau gandrīz 50% pusaudžu ir pamēģinājuši narkotikas. Viena gada laikā no narkotiku pārdozēšanas mirst 4777 jauniešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Skan baisi, vai ne?

Liekas, ka narkotiku lietošanai vajadzētu būt viegli pamanāmai. Bet vai tā ir? Pusaudžu sensitīvajā vecumā viņu garastāvoklis strauji mainās, ir grūti visiem pārmaiņu iemesliem izsekot līdzi un uz tiem adekvāti reaģēt. Komunikabli un atvērti bērni pēkšņi var kļūt par noslēgtiem un nerunīgiem svešiniekiem, tādējādi atspoguļojot viņos notiekošās pārmaiņas, kas ir šī vecuma posma attīstības daļa. Taču kādas ir pazīmes, kam būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība?

Esam apkopojuši, mūsuprāt, svarīgākās lietas, kuras nedrīkst atstāt bez ievērības:

01. Atklāti runājiet ar savu pusaudzi

Šī ir pirmā un svarīgākā lieta. Liekas tik vienkārša, bet savā vienkāršībā sarežģīta. Cik gan grūti ir uzsākt atklātu sarunu ar pusaudzi, kurš ir noslēdzies sevī un negrib runāt? Svarīgi ir būt iejūtīgam – jautāt, kā iet, ar ko nodarbojas brīvajā laikā, interesēties par draugiem, ar kuriem pusaudzis satiekas un vietām, uz kurām iet. Nereti tas pateiks priekšā ļoti daudz. Pusaudzis var būt arī tik apmulsis par narkotiku lietošanas faktu, ka patiesībā alkst to pastāstīt kādam ieinteresētam pieaugušajam, taču pats nespēj saņemties uzsākt šādu sarunu ar kādu no vecākiem.

02. Neparastas smakas ir vēl viena pazīme, kuru nedrīkst atstāt bez ievērības

Šeit uzmanība jāpievērš divām dažādām nieansēm. Pirmā ir pēkšņa, pārāk stipru smaržu vai dezodoranta lietošana. Tas varētu būt veids, kā pusaudzis cenšas noslēpt kādas citas smakas – dūmu smaku no pīpētas marihuānas vai citām apreibinošām vielām. Otra nianse – iespējams, ka pusaudzis nemaz neaizdomājas, ka kāds šīs dūmu smakas pamanīs, tāpēc nemaz necenšās slēpt tās.

03. Pusaudzim parādījušies dažādi savādi, līdz šim nebijuši piederumi

Narkotiku lietošanas piederumi ietver mazus maisņus, nelielas skārda kastes, tā var būt arī sadedzināta tējkarote, šļirces. Ja redzat šādu skārda kastīti, noteikti atveriet to un apskatiet tās saturu. Iepsējams tur tiek glabātas kādas tabletes, pulveri vai marihuāna.

04. Strauja mācibu sekmju pazemināšanās

Strauja sekmju pazemināšanās skolā ir viena no biežākajām narkotiku atkarības vai lietošanas sekām. Šeit gan jāievēro īpaša piesardzība – strauja sekmju pazemināšanās var būt saistīta arī ar dažādām tīņiem raksturīgām garstāvokļu maiņām. Taču viennozīmīgi, šis ir ļoti svarīgs indikators, ka jūsu pusaudzim ir nepieciešama jūsu palīdzība.

05. Radikālas personības izmaiņas

Ja pāris nedēļu laikā no atvērta un komunikabla jaunieša pusaudzis pārvēršās nerunīgā svešiniekā, vai ja no klusa un atturīga jaunieša pusaudzis pārvēršās agresīvā un bravūrīgā personā – tas noteikti ir sarkanais karogs – šī ir ļoti bieža narkotisku vielu lietošanas blakus pazīme.

06. Radikālas personības izmaiņas

Ja pāris nedēļu laikā no atvērta un komunikabla jaunieša pusaudzis pārvēršās nerunīgā svešiniekā, vai ja no klusa un atturīga jaunieša pusaudzis pārvēršās agresīvā un bravūrīgā personā – tas noteikti ir sarkanais karogs – šī ir ļoti bieža narkotisku vielu lietošanas blakus pazīme.

07. Pēkšņa draugu grupas nomainīšana

Lai gan draugu pamešana un nomainīšana pret citiem ir diezgan izplatīta parādība pusaudža gados, tai tomēr jāpievērš uzmanība. Ir svarīgi pazīt sava pusaudža draugus. Ja jūsu bērns sāk pavadīt laiku kopā ar citu draugu grupu, tad atrodiet laiku un iepazīstieties ar viņiem, pretējā gadījumā tā var būt kompānija, kas smēķē, iet uz aizdomīgām vietām un tagad jūsu pusaudzis ir ar viņiem.

08. Atteikšanās no sociālajām aktivitātēm

Atteikšanās no sociālajām aktivitātēm un nevēlēšanās pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem ir vēl viena potenciāla narkotiku lietošanas pazīme. Taču ņemiet vērā – pusaudža vecumā intereses mainās strauji, vienkārši pavērojat, kā situācija attīstās.

09. Neizskaidrojamas traumas

Neizskaidrojamas traumas var būt saistītas ar narkotiku vai alkohola lietošanu. Nobrāzumi un sasitumi, nespēja sakarīgi pamatot, no kurienes šīs traumas radušās. Tomēr – tie varētu būt saistīti arī ar medicīniskiem jautājumiem vai pat ar agresīvu iebiedēšanu skolā vai citās vietās.

10. Priekšmetu vai naudas pazušana mājās

Priekšmeti vai nauda, ​​kas pazūd jūsu mājā, var nozīmēt, ka jūsu bērns zog, lai finansētu kādu savu slēptu ieradumu. Tomēr esiet atvērts, ir iespēja, ka pats esat aizmirsis, kur ir nolikta kāda lieta vai kur iztērējāt naudu, kura pēkšņi šķiet pazudusi.

VISDROŠĀKAIS PREVENTĪVAIS LĪDZEKLIS – QTEST.LV TESTI

Parasti jaunieši kopā ar draugiem sāk lietot narkotiskas vielas atpūtas veidā vai arī mēģinot cits citam izrādīties. Šo veselībai bīstamo un riskanto uzvedību ar narkotiku lietošanas testiem ir viegli konstatēt jau sākuma posmā un tas dod lielāku iespēju laikus risināt šo problēmu, neļaujot tai kļūt par nopietnu atkarību. Lielāka iespēja identificēt narkotisko vielu lietošanu ar narkotiku testu ir, ja to veic maksimāli īsu laiku pēc narkotisko vielu lietošanas gadījumiem (vakaros, nedēļas nogalēs kopā ar draugiem, festivālos utt.).

Regulāra šādu testu ieviešana var dot jūsu bērniem savlaicīgu un pamatotu iemeslu atteikties no apreibinošām vielām: “Nē, es nevaru šo darīt, mani vecāki pārbauda mani – viņi uzzinās”.

Daudziem pusaudžiem tas jebkurā gadījumā būs pietiekams preventīvs līdzeklis.

X
Add to cart
This site is registered on wpml.org as a development site.